Petrotilapia nigra Domwe Island

GPS : 13°58’6″S, 34°49’0″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Domwe Island
GPS: 13°58'6"S, 34°49'0"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatý biotop v hloubce 2 až 35 metrů, přičemž většina populace tohoto druhu se nachází v hloubce 6 až 10 metrů. Druh Petrotilapia lze rozdělit do tří skupin : Tridentiger, Nigra, Ganaletua. Petrotilapia sp. fuscous je zařazen do skupiny Nigra. Petrotilapia se vyznačuje velkými masitými rty, které jsou posety desítkami malých zubů. Flexibilní zuby fungují jako “hrábě” při hledání potravy na skalách.

Lokalita

Populace : Chia (Malawi), Domwe Island (Malawi), Monkey Bay (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Řasy, plankton, diatom, benktičtí bezobratlí živočichové, kteří se vyskytují v maticích řas, modrozelené řasy.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o rozloze 6 m2. Samice a mladiství samci se pravidelně vyskytují jednotlivě nebo v malých hejnech, kde v povrchové vodě loví plankton. V době rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 200 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-5).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima, Pseudotropheus.

IUCN - RED LIST