Petrotilapia palingnathos Chiwi Rock

GPS : 12°2’19″S, 34°36’36″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chiwi Rocks
GPS: 12°2'19"S, 34°36'36"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatý biotop v hloubce 5 až 15 metrů. Druh Petrotilapia lze rozdělit do tří skupin : Tridentiger, Nigra, Ganaletua. Petrotilapia se vyznačuje velkými masitými rty, které jsou posety desítkami malých zubů. Flexibilní zuby fungují jako “hrábě” při hledání potravy na skalách.

Lokalita

Populace : Chiwi Rocks (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Machili Island (Mosambik), Membe Island (Malawi), Mkanila Bay (Malawi), Same Bay (Malawi), Taiwanee Reef (Mosambik).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Býložravec, který se živí převážně řasami a planktonem.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o rozloze přibližně pěti metrů. Tato teritoria jsou soustředěna kolem místa tření, což je obvykle malá jeskyně mezi skalami, nebo místo pod převislou skálou. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě. V době rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-5), skupina (3/6-9 a víc).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima, Melanochromis.

IUCN - RED LIST