Petrotilapia sp. ‚fuscous‘ Nakantenga Island

GPS :

InformaceFotografie: Mattia Matarrese
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Nakantenga Island
GPS:

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatou a přechodovou oblast v hloubce 5 až 20 metrů. Druh Petrotilapia lze rozdělit do tří skupin : Tridentiger, Nigra, Ganaletua. Petrotilapia sp. fuscous je zařazen do skupiny Nigra. Petrotilapia se vyznačuje velkými masitými rty, které jsou posety desítkami malých zubů. Flexibilní zuby fungují jako “hrábě” při hledání potravy na skalách.

Lokalita

Populace : Fuawe (Malawi), Jalo Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Penga Penga (Malawi).

Velikost

Samec : 15 cm, samice : 12 cm.

Potrava

Řasy, plankton.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o rozloze přibližně čtyř metrů. Tato teritoria jsou soustředěna kolem místa tření, což je obvykle malá jeskyně mezi skalami nebo místo pod převislou skálou. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě. V době rozmnožování je teritoriální a agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a 50 cm šířky. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-5).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima.

IUCN - RED LIST