Petrotilapia sp. ‚yellow chin‘ Chiwi Rock

GPS : 12°2’19″S, 34°36’36″E

InformaceFotografie: Mark Thomas - Dansk Malawi Import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Chiwi Rock
GPS: 12°2'19"S, 34°36'36"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatý biotop mělkých oblastí v hloubce 3 až 6 metrů. Druh Petrotilapia lze rozdělit do tří skupin : Tridentiger, Nigra, Ganaletua. Petrotilapia se vyznačuje velkými masitými rty, které jsou posety desítkami malých zubů. Flexibilní zuby fungují jako “hrábě” při hledání potravy na skalách.

Lokalita

Populace : Chiloelo (Mosambik), Chiofu Bay (Malawi), Fuawe (Malawi), Gome Rock (Malawi), Makanjila rocks (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mbweca Rocks (Mosambik), Metangula (Mosambik), Nakantenga Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Ntekete (Malawi), Penga Penga (Malawi).

Velikost

Samec : 17 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Býložravec, který se živí převážně řasami a planktonem.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o rozloze přibližně pěti metrů. Tato teritoria jsou soustředěna kolem místa tření, což je obvykle malá jeskyně mezi skalami, nebo místo pod převislou skálou. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě. V době rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-5).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima, Pseudotropheus, Chindongo.

IUCN - RED LIST