Petrotilapia tridentiger Nkhata Bay

GPS : 11°36’28″S, 34°17’59″E

InformaceFotografie: Larry Johnson
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Nkhata Bay
GPS: 11°36'28"S, 34°17'59"E

Místo výskytu

Tento druh obývá skalnatý biotop mělkých oblastí v hloubce 3 až 10 metrů. Druh Petrotilapia lze rozdělit do tří skupin : Tridentiger, Nigra, Ganaletua. Petrotilapia se vyznačuje velkými masitými rty, které jsou posety desítkami malých zubů. Flexibilní zuby fungují jako “hrábě” při hledání potravy na skalách.

Lokalita

Populace : Boadzulu Island (Malawi), Chemwezi Rocks (Malawi), Chitande Island (Malawi), Crocodile Rock (Malawi), Domwe Island (Malawi), Hora Mhango (Malawi), Kadango (Malawi), Londo Bay (Mosambik), Manda (Tanzánie), Mara Rocks (Malawi), Monkey Bay (Malawi), Mphanga Rocks (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Pombo Rocks (Tanzánie), Ruarwe (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Undu Reef (Tanzánie), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 17 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Býložravec, který se živí převážně řasami a planktonem.

Charakter chování

Dospělí samci brání svá poměrně velká teritoria o rozloze přibližně pěti metrů. Tato teritoria jsou soustředěna kolem místa tření, což je obvykle malá jeskyně mezi skalami, nebo místo pod převislou skálou. Samice a mladiství samci se vyskytují jednotlivě. V době rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimální délkou 180 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-5), skupina (3/6-9 a víc).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Tropheops, Metriaclima, Pseudotropheus, Chindongo.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.