Placidochromis electra Londo

GPS :

InformaceFotografie: Ricky Ward
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Londo
GPS:

Místo výskytu

Placidochromis electra obývá přechodovou a písečnou oblast v hloubce 5 až 35 metrů.

Lokalita

Border (Malawi), Chiloelo (Mosambik), Chiofu Bay (Malawi), Chiwindi (Mosambik), Gome Rock (Malawi), Liwani, Lumbaulo (Mosambik), Likoma Island (Malawi), Londo Bay (Mosambik), Mala Point (Malawi), Masinje (Malawi), Mbamba Bay (Tanzánie), Narungu (Malawi), Ntekete (Malawi), Yofu Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 13 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, mikroorganismy, larvy hmyzu a zbytky ryb, které hledá v písku.

Charakter chování

P. electra patří mezi klidnější cichlidy a proto by měl být chován s druhy podobné povahy. Teritoriální samci brání svá teritoria mezi kameny. Samice a mladiství samci proplouvají ve větší skupině přes písečný biotop, kde doprovází větší druhy jako jsou například Lethrinops, Taeniolethrinops, kde společně hledají potravu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 180 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4). Větší skupina (3/5-8) by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

Vhodné druhy

Aulonocara, Nyassaechromis, Copadichromis, Scianochromis.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.