Placidochromis johnstoni Likoma Island

GPS : 12°3’48″S, 34°43’18″E

InformaceFotografie: Nikolaj Gaus - aquahaus-gaus
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Likoma Island
GPS: 12°3'48"S, 34°43'18"E

Místo výskytu

Placidochromis johnstoni obývá mělké zátoky písečných a přechodových zón, které jsou porostlé rostlinou Vallisneria v hloubce 3 až 20 metrů.

Lokalita

Chizumulu Island (Malawi), Cobwé (Mosambik), Gome Rock (Malawi), Likoma Island (Malawi), Ntekete (Malawi), Otter Island (Malawi), Songwe (Malawi), Songwe Hill (Malawi), Yofu Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 17 cm, samice : 15 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, larvy hmyzu, mikroorganismy, korýši, plankton. Potravu hledá v písku, kdy vytvoří tlakovou vlnu a rozvíří písečné dno.

Charakter chování

Jedná se o poměrně klidný druh, který by měl být chován s druhy podobné povahy. Placidochromis johnstoni se obvykle vyskytuje ve smíšených hejnech několika druhů s nimiž je potravně totožný. Společně pak proplouvají biotopem a hledají potravu. Tento druh lze spatřit ve skupinách čítající více než 50 jedinců daného druhu, přičemž ten nejdominantnější samec vykazuje výrazné zbarvení. Někdy jej můžeme spatřit ve společnosti s Nimbochromis Polystigma. Třecí rituál probíhá přímo nad písečito blátivým dnem mezi rostlinami Vallisneria.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 170 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4).

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.