Placidochromis milomo Thumbi West Island

GPS : 14°0’51″S, 34°48’24″E

InformaceFotografie: Společnost Hagebycikliden
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Thumbi West Island
GPS: 14°0'51"S, 34°48'24"E

Místo výskytu

Placidochromis milomo obývá skalnatou a přechodovou zónu v hloubce 20 až 30 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Gome Rock (Malawi), Katale Island (Malawi), Likoma Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nkhomo Reef (Malawi), Taiwanee Reef (Mosambik), Thumbi West Island (Malawi).

Velikost

Samec : 18 - 20 cm, samice : 17 cm.

Potrava

Placidochromis milomo je masožravá cichlida, která preferuje skalnaté prostředí pokryté vrstvou sedimentu, kde hledá bezobratlé živočichy, korýše a larvy hmyzu. Nejprve lokalizuje kořist a pak uzavře odpovídající skalní štěrbinu stiskem svých velkých masitých rtů. Prostřednictvím otevřené ústní dutiny vytvoří podtlak, kterým vtáhne kořist přímo do úst. Tato cichlida se také živí mladým potěrem Mbun. P. Milomo se zdržuje v přechodové zóně v blízkosti písečných cichlid, které prohrabávají dno a P. Milomo se takto snadněji dostane k případné potravě.

Charakter chování

Tento druh je povážován za klidnou cichlidu. V době rozmnožování mohou být samci teritoriální a budou obhajovat svá teritoria proti samcům stejného druhu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 170 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4). Větší skupina (3/5-8) by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.