Placidochromis sp. ‚jalo‘ Jalo Reef

GPS : 12°51’52″S, 34°20’13″E

InformaceFotografie: Magnus Sandberg - Hagebycikliden, Serge Ricart
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Jalo Reef
GPS: 12°51'52"S, 34°20'13"E

Místo výskytu

Placidochromis sp. ‘jalo’ obývá přechodovou a skalnatou zónu bohatou na sediment v hloubce 10 až 20 metrů.

Lokalita

Jalo Reef (Malawi).

Velikost

Samec : 12 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Tento druh patří mezi masožravé cichlidy, které se živí mikroorganismy a bezobratlými živočichy. Ve volné přírodě často doprovází větší písečné cichlidy, které prosévají písečné dno a tak se mohou lépe a rychleji dostat k případné potravě.

Charakter chování

P. sp. 'jalo' obvykle žije v malých skupinách a to pouze s jedním dominantním a vybarveným alfa samcem. Tento druh je považován za neteritoriální a velmi klidný. Dominantní samec může být v době rozmnožování teritoriální a bránit své území mezi kameny v přechodové oblasti. Pro svou klidnou povahu by měl být tento druh chován s druhy podobného charakteru.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s minimálním délkou 150 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4). Větší skupina (3/5-8) by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

Vhodné druhy

Aulonocara, Labidochromis caeruelus, Copadichromis.

IUCN - RED LIST