Protomelas annectens Malopa

GPS : 13°37’40″S, 34°51’17″E

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel - Dansk Malawi import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Malopa
GPS: 13°37'40"S, 34°51'17"E

Místo výskytu

Protomelas annectens obývá hlubší vody písečných zón na okraji přechodové oblasti v hloubce 10 až 20 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Malopa (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Ntekete (Malawi), Otter Island (Malawi), Same Bay (Malawi), Tchinga Reef (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 18 - 20 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Bezobratlí živočichové, mikroorganismy, řasy, které hledá v písku.

Charakter chování

P. annectens se většinou vyskytuje jednotlivě, nebo v menších skupinách, kde v písku a bahně hledajá potravu. Tento druh často doprovází jiné druhy cichlid jako jsou Fossochromis rostratus,Taeniolethrinops praeorbitalis, nebo Cyrtocora. Samci staví malé písečné jamky poblíž kamenů v přechodové oblasti, kde se snaží nalákat samice ke tření. V jezeře nebylo pozorováno, že by byl tento druh teritoriální a agresivní.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 180 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4). Větší skupina (3/5-8) by měla být chována v akváriu s minimální délkou 200 cm.

Vhodné druhy

Fossochromis, Taeniolethrinops, Lethrinops, Aulonocara, Copadichromis, Nyassaechromis, Protomelas, Cyrtocara, Scianochromis.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.