Protomelas labridens Likoma Island

GPS : 12°3’48″S, 34°43’18″E

InformaceFotografie: Nikolaj Gaus - aquahaus-gaus
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Likoma Island
GPS: 12°3'48"S, 34°43'18"E

Místo výskytu

Protomelas labridens obývá mělké oblasti klidných zátok, které jsou porostlé rostlinou Vallisneria a to v hloubce 3 až 7 metrů. Chovné skupiny se zdržují v hloubce 5 metrů. Protomelas labridens je součástí skupiny druhů "KAMBUZI". Tento název je používán kolektivně všemi africkými rybáři. Tato skupina se skládání s následujících druhů ; Protomelas kirkii, Protomelas labridens, Protomelas pleurotaenia, Protomelas similis. P. similis a P. kirkii mají větší ústa než P. labridens a P. pleurotaenia. Středně boční pruhy u P. pleurotaenia jsou naprosto rovné, zatímco u ostatních druhů jsou zakřivené. P. kirkii má hlubší tělo a delší ústa než P. similis. Samice P. similis mohou být rozpoznány žlutou barvou jejich břišní ploutve. Dospělé samice P. similis jsou světle modří s načervenalým nádechem v oblasti žáber. Anální ploutev je tmavá se světlými skvrnami a oranžovými okraji. Samci P. labridens jsou světlejší modro-zelené barvy, přičemž horní část těla podél hřbetní ploutve je olivově zelená. Anální ploutev je obvykle velmi tmavá s oranžovou hranou a pestrými skvrnami viditelnými i u P. similis a P. kirkii. Někdy mohou být rozlišovány i tmavě červenými skvrnami na samčích analnálních ploutvích. Samci P. kirkii jsou zbarveni tyrkysově a mají oranžovo-hnědé anální ploutve. P. pleurotaenia jsou v severní části jezera zcela modří a na jihu jsou vícebarevní a to konkrétně modrá hlava se žlutým tělem a modrými a žlutými ploutvemi s červenými skvrnami. Anální ploutve P. pleurotaenia jsou podobné jako u P. labridens. Kvůli podobnosti, dochází často k záměně uvedených druhů a jsou často přivezeny pod nesprávným názvem. Bohužel to často vede k hybridizaci v našich akváriích, u chovatelů a prodejců.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Domwe Island (Malawi), Likoma Island (Malawi), Maleri Island (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi).

Velikost

Samec : 13 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Korýši, hlemýždi, které loví na listech rostlin, bezobratlí živočichové, mikroorganismy a plankton.

Charakter chování

Protomelas labridens je v období rozmnožování teritoriální. Samci vyčistí písečnou plochu nebo hromadu písku mezi rostlinami Vallisneria, která má v průměru 50 cm. Tyto teritoria se nachází v hloubce 4 metrů. Dospělé samice a mladiství jedinci se zdržují v menších skupinách, kdy společně proplouvají biotopem a hledají potravu. Teritoriální samci v odpoledních hodinách opouští svá teritoria a přidávají se ke skupině aby zajistili větší bezpečí.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 180 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.