Protomelas pleurotaenia Liuli

GPS : 11°5’42″S, 34°38’19″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Liuli
GPS: 11°5'42"S, 34°38'19"E

Místo výskytu

Protomelas pleurotaenia obývá mělké písečné a přechodové oblasti klidných zátok, které jsou porostlé rostlinou Vallisneria a to v hloubce 3 až 10 metrů. Protomelas pleurotaenia je součástí skupiny druhů "KAMBUZI". Tento název je používán kolektivně všemi africkými rybáři. Tato skupina se skládání s následujících druhů ; Protomelas kirkii, Protomelas labridens, Protomelas pleurotaenia, Protomelas similis. P. similis a P. kirkii mají větší ústa než P. labridens a P. pleurotaenia. Středně boční pruhy u P. pleurotaenia jsou naprosto rovné, zatímco u ostatních druhů jsou zakřivené. P. kirkii má hlubší tělo a delší ústa než P. similis. Samice P. similis mohou být rozpoznány žlutou barvou jejich břišní ploutve. Dospělé samice P. similis jsou světle modří s načervenalým nádechem v oblasti žáber. Anální ploutev je tmavá se světlými skvrnami a oranžovými okraji. Samci P. labridens jsou světlejší modro-zelené barvy, přičemž horní část těla podél hřbetní ploutve je olivově zelená. Anální ploutev je obvykle velmi tmavá s oranžovou hranou a pestrými skvrnami viditelnými i u P. similis a P. kirkii. Někdy mohou být rozlišovány i tmavě červenými skvrnami na samčích analnálních ploutvích. Samci P. kirkii jsou zbarveni tyrkysově a mají oranžovo-hnědé anální ploutve. P. pleurotaenia jsou v severní části jezera zcela modří a na jihu jsou vícebarevní a to konkrétně modrá hlava se žlutým tělem a modrými a žlutými ploutvemi s červenými skvrnami. Anální ploutve P. pleurotaenia jsou podobné jako u P. labridens. Kvůli podobnosti, dochází často k záměně uvedených druhů a jsou často přivezeny pod nesprávným názvem. Bohužel to často vede k hybridizaci v našich akváriích, u chovatelů a prodejců.

Lokalita

Harbour Island (Malawi), Liuli (Tanzánie), Otter Island (Malawi), Senga Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 13 cm, samice : 10 cm.

Potrava

Larvy hmyzu, bezobratlí živočichové, plankton.

Charakter chování

Protomelas pleurotaenia je v období rozmnožování teritoriální. Samci staví mělké písečné jamky talířového vzhledu poblíž kamenů nebo skal v přechodové oblasti. Dospělé samice a mladiství samci se sdružují v menších skupinách, kdy společně proplouvají biotopem a hledají potravu. Teritoriální samci v odpoledních hodinách opouští svá teritoria a přidávají se ke skupině aby zajistili větší bezpečí.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 180 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.