Protomelas virgatus Namalenje Island

GPS : 13°43’50″S, 34°38’27″E

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel, Stefan Larsson
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Namalenje Island
GPS: 13°43'50"S, 34°38'27"E

Místo výskytu

Protomelas virgatus obývá skalnatou a přechodovou oblast bohatou na sediment v hloubce 10 až 30 metrů.

Lokalita

Chidunga Rocks (Malawi), Harbour Island (Malawi), Kanchedza Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 16 cm, samice : 14 cm.

Potrava

Býložravec, který se živí především řasami a planktonem. Řasy nasává z malých štěrbin ve skalách a plankton v otevřené vodě. Ve srovnání s mbunami má mnohem kratší zažívací trakt (pouze dvojnásobek délky ryby). Z tohoto důvodu se mnoho řas vylučuje nestrávených. Dokáže však velmi účinně strávit dobře stravitelné rozsivky a mikroorganismy. Rozsivky jsou jednobuněčné řasy s dvojdílnou křemičitou schránkou.

Charakter chování

Teritoriální samci obhajují plytké písečné jamky na vrcholku skály. Tyhle teritoria jsou velmi mělká a skládají se z jediné tenké vrstvy písku rozložené přes plochý kámen. Průměr teritoria je přibližně 50 cm. Samice se vyskytují jednotlivě a většinu času tráví pojídáním řas na skalách. Samci jsou v období rozmnožování teritoriální a agresivní vůči samcům stejného druhu.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 600 litrů s minimálním délkou 170 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.