Pseudotropheus crabro Nakantenga Island 

GPS : 13°55’7″S, 34°38’38″E

 

InformaceFotografie: Michael Raab
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Nakantenga Island
GPS: 13°55'7"S, 34°38'38"E

Místo výskytu

P. crabro se vyskytuje ve všech typech biotopu. Nejčastěji se vyskytuje ve velkých jeskyních nebo v blízkostí velkých kamenů a skal. Jeho přítomnost ne každém místě se zdá být spojena s přítomností sumce Bagrus meridionalis. V jeskyních kde se tito sumci schovávají, je obvykle vidět několik jedincůl P. crabro.

Lokalita

Populace : Chiloelo (Mosambik), Chilucha Reef (Mosambik), Chimwalani Reef (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chizumulu Island (Malawi), Cobwé (Mosambik), Domwe Island (Malawi), Gome Rock (Malawi), Likoma Island (Malawi), Lion's Cove (Malawi), Lumbaulo (Mosambik), Luwala Reef (Malawi), Maleri Island (Malawi), Masasa Reef (Malawi), Masinje (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nametumbwe (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi).

Velikost

Samec : 14 cm, samice : 12 cm.

Potrava

P. crabro se živí parazity (Argulus africanus) na sumci Bagrus meridionalis, Kampango a jeho jikrami. Paraziti jsou pevně uchyceni a jsou odstraněni škrábáním. Dvoučlenné zuby P. crabro připomínají zuby druhu Metriaclima, ale jsou více špičaté, ohnuté dovnitř a přizpůsobeny k odstraňování parazitů z hladkého povrchu. 

Charakter chování

V období rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní. V jezeře obývá všechny biotopy, ale nejčastěji se vyskytuje v temných jeskyních kde se během dne nachází sumci Kampango.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s minimální délkou 150 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Labeotropheus, Metriaclima, Chindongo, Tropheops.

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikován podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.