Pseudotropheus sp. ‚acei‘ Luwala Reef

GPS : 13°45’58″S, 34°56’15″E

InformaceFotografie: Tomáš Vrzal, Elton Panagi
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Luwala Reef
GPS: 13°45'58"S, 34°56'15"E

Místo výskytu

Pseudotropheus sp. 'acei' se vyskytuje v místech kde jsou v jezeře padlé stromy nebo velké větve. Málo kdy je pozorován nad volným písečným dnem. Obvykle se pohybuje ve skupinách v blízkosti potopených stromů kde v případě nebezpečí má možnost úkrytu. V některých lokalitách je tento druh vázán na kameny a skalnaté prostředí.

Lokalita

Populace : Chemwezi Rocks (Malawi), Chimwalani Reef (Malawi), Dwangwa (Malawi), Luwala Reef (Malawi), Msuli Point (Malawi), Senga Bay (Malawi).

Velikost

Samec : 10 - 12 cm, samice : 8 - 10 cm. V akváriu mohou dorůstat délky až 18 cm.

Potrava

Pseudotropheus sp. 'acei' se živí řasami na padlých stromech, larvami hmyzu a korýši. Technika získávání potravy, řas je škrábání.

Charakter chování

V období rozmnožování jsou samci teritoriální. Samci budují písečnou jamku pod kameny kde se snaží nalákat samice ke tření. Třecí rituál trvá několik hodin, i když samotné tření trvá méně než hodinu. Během samotného tření se obě pohlaví otáčí nad písečným dnem a dotýkají se analní ploutví písku. Samice se dotýká ústy analní ploutve samce kde jsou zobrazeny jikerné skvrny. Toto může trvat několik desítek minut než samice vypustí první jikry a vezme je do úst. Jikry jsou oplodněny v ústech kdy samice nasaje spermie samce.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s minimální délkou 150 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Metreiaclima lanisticola , Lodotropheus sprangerae.

IUCN - RED LIST