Trematocranus placodon Malopa

GPS : 13°37’40″S, 34°51’17″E

InformaceFotografie: Carsten Jensen Gissel - Dansk Malawi import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Malopa
GPS: 13°37'40"S, 34°51'17"E

Místo výskytu

Trematocranus placodon se vyskytuje v mělkých vodách písečných oblastí a tam kde jsou husté porosty rostlin Vallisneria. Je možno jej spatřit i v hloubce okolo 35 metrů.

Lokalita

Boadzulu Island (Malawi), Chembe Beach (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chizumulu Island (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Liuli (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Magunga Reef (Tanzánie), Maleri Island (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Mvunguti (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Ntekete (Malawi), Otter Island (Malawi), Ruarwe (Malawi), Same Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 25 cm, samice : 20 cm.

Potrava

Živí se plži (Bulinus nyassanus) na rostlinách.

Charakter chování

Jedná se o poměrně klidný druh, ale v době rozmnožování je teritoriální. Samci budují větší písečné krátery, do kterých se snaží nalákat samice k reprodukci.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 800 litrů s minimálním délkou 250 cm. Poměr pohlaví ; jeden samce a více samic (1/2-4).

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.