Tropheops romandi Mazinzi Reef

GPS : 14°7’48″S, 34°57’43″E

InformaceFotografie: Ricky Ward - UK aquatic import
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Mazinzi Reef
GPS: 14°7'48"S, 34°57'43"E

Místo výskytu

Tropheops romandi obývá přechodovou oblast a podle Ribbinka et al. (1983, popsaný jako Pseudotropheus tropheops 'intermediate'), jej pozorovali na ostrově Thumbi West, kde se samci nejčastěji vyskytují přes písk mezi skalami a také nad plochami pokrytými sedimentem. V jiných stanovištích jsou vzácní. Samice a malý potěr se však nacházejí ve skalnatém prostředí v přechodových oblastech. Tento druh se vyskytuje v hloubce 5 až 25 metrů.

Lokalita

Domwe Island (Malawi), Likoma Island (Malawi, typ lokality), Masasa Reef (Malawi), Mazinzi Reef (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 10 cm samice : 8 cm.

Potrava

Řasy, rozsivky, listy rostlin vallisneria, plankton (krmí se pod úhlem 45 stupňů).

Charakter chování

V období rozmnožování je teritoriální a vnitrodruhově agresivní. Ve volné přírodě brání svá teritoria písečné jamky pod kameny.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 400 litrů s minimální délkou 150 cm a šířkou 50 cm. Poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/3-4).

Vhodné druhy

Metriaclima, Labeotropheus, Chindongo, Pseudotropheus.

IUCN - RED LIST