Tyrannochromis macrostoma Katale Island

GPS :

InformaceFotografie: Magnus Sandberg - Hagebycikliden
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Katale Island
GPS:

Místo výskytu

Tyrannochromis macrostoma obývá skalnatou a přechodovou oblast bohatou na sediment v hloubce 5 až 30 metrů.

Lokalita

Ababi Island (Malawi), Boadzulu Island (Malawi), Chesese (Malawi), Chimwalani Reef (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Gome Rock (Malawi), Higga Reef (Tanzánie), Katale Island (Malawi), Likoma Island (Malawi), Lupingu (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Luwino Reef (Malawi), Makonde (Tanzánie), Maleri Island (Malawi), Mazinzi Reef (Malawi), Mbenji Island (Malawi), Mbowe Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Mkanila Bay (Malawi), Mumbo Island (Malawi), Nakantenga Island (Malawi), Namalenje Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Ngara (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Nkhungu Reef (Mosambik), Otter Island (Malawi), Penga Penga (Malawi), Senga Bay (Malawi), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Thundu (Mosambik), Tsano Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 35 cm, samice : 24 - 30 cm.

Potrava

Masožravec, predátor, který se živí převážně malými cichlidami.

Charakter chování

T. macrostoma se vyskytuje hlavně ve skalnatém prostředí. Pouze v době rozmnožování se malé skupiny tohoto druhu spojují v chovu kolonii, které se často nacházejí v přechodové oblasti. Jeho oblíbenou potravou jsou malé mbuny a haplochromis. Je to lovec, který vyčkavá na svou kořist ukrytý za skálou. T. macrostoma ‘vysí’ hlavou dolů při přibližném úhlu 45 ° za skálou a vybírá si svůj cíl. Jakmile je cíl zaměřen, macrostoma se lehce otočí, aby jedním okem zaměřil kořist. Když se potencionalní kořist dostane na dosah, macrostoma se pomalu sklouzne dolů a rychlostí blesku s bočním pohybem hlavy (podobně jako Aristochromis christyi) zaútočí na kořist. Samci T. macrostoma jsou teritoriální pouze v období rozmnožování. Teritoriální samci vytváří poměrně malou písečnou jámku ve tvaru kráteru o průměru přibližně 30 cm a to na malých skalách nebo mezi nimi. Samice se o mladý potěr starají pět až šest týdnů.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimálmí délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3).

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.