Tyrannochromis nigriventer Nakantenga Island

GPS :

InformaceFotografie: Pete Barnes
Video:
Text: Tomáš Vrzal
Oblast: Nakantenga Island
GPS:

Místo výskytu

Tyrannochromis nigriventer obývá skalnatou zónu v hloubce 10 až 30 metrů.

Lokalita

Ababi Island (Malawi), Boadzulu Island (Malawi), Cape Kaiser (Tanzánie), Chewere (Malawi), Chimwalani Reef (Malawi), Chinyamwezi Island (Malawi), Chinyankwazi Island (Malawi), Chiofu Bay (Malawi), Chitande Island (Malawi), Chiwi Rocks (Malawi), Domwe Island (Malawi), Gallireya Reef (Malawi), Hai Reef (Tanzánie), Katale Island (Malawi), Linganjala Reef (Malawi), Lundu (Tanzánie), Luwala Reef (Malawi), Magunga Reef (Tanzánie), Makonde (Tanzánie), Maleri Island (Malawi), Matema (Tanzánie), Mbenji Island (Malawi), Mdoka Reef (Malawi), Minos Reef (Mosambik), Mumbo Island (Malawi), N'kolongwe (Mosambik), Nakantenga Island (Malawi), Nankoma Island (Malawi), Ndumbi Rocks (Malawi), Nkhata Bay (Malawi), Nkhomo Reef (Malawi), Nkhudzi Headland (Malawi), Otter Island (Malawi), Ruarwe (Malawi), Taiwanee Reef (Mosambik), Thumbi East Island (Malawi), Thumbi West Island (Malawi), Tsano Rock (Malawi), Zimbawe Rock (Malawi).

Velikost

Samec : 30 cm, samice : 20 cm.

Potrava

Masožravec, predátor, který se živí převážně malými cichlidami.

Charakter chování

T. Nigriventer je stejně jako většina velkých dravců samotář, který neustále proplouvá biotopem a hledá potravu. V době rozmnožování je teritoriální. V tomto období se malé skupiny často spojí a vytvářejí chovné kolonie. Dospělí samci budují velké krátery z písku, které mají v průměru 1 metr a opírají se o skálu. Tyto teritoria jsou poměrně agresivně bráněna proti jiným samcům. Zajímavé je, že se samice často nacházejí v blízkosti teritoria samců, kde vypouští svůj malý potěr mezi skalami. Dalo by se říci, že i samec se podílí na péčí o malé rybky.

Odchov

Celá inkubace jiker se odehrává v ústech samičky přibližně 3 až 4 týdny. Samec okamžitě po vytření samici opouští a tímto jeho rozmnožovací povinnosti končí. Během inkubace samice nepřijímá potravu. Jakmile potěr v ústech samice stráví celý žloutkový váček, začne ho vypouštět z úst ven.

Akvárium

Akvárium od 1000 litrů s minimálmí délkou 250 cm. Doporučený poměr pohlaví ; jeden samec a více samic (1/2-3).

Vhodné druhy

IUCN - RED LIST

Tento druh je klasifikováno podle IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jako ohrožený.